Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Muzeum Fabryki Norblina

Muzeum Fabryki Norblina powstało w ramach rewitalizacji dawnej fabryki „Norblin, Bracia Buch i T. Werner”, w której w XIX i na początku XX wieku produkowano platerowane wyroby metalowe wykorzystywane w gospodarstwach domowych.

Tak naprawdę nie znajdziesz tu jednego budynku muzealnego, gdyż eksponaty prezentowane są w wielu miejscach na terenie całego kompleksu Fabryki Norblina. W czasie wycieczki zobaczysz 10 historycznych obiektów oraz 50 maszyn i urządzeń, czyli kompletny ciąg technologiczny dawnej fabryki. Wśród nich znajduje się piec hartowniczy i piece żarowe, w których niegdyś były wygrzewane półprodukty. Możesz nawet wejść do wnętrza jednego z takich urządzeń! Prawdziwą gratką jest zaś hydrauliczny akumulator do obsługi 520-tonowej prasy poziomej. To największy i jeden z cenniejszych eksponatów w muzeum – na świecie pozostały już tylko cztery takie egzemplarze, a jeden z nich podnosił londyński Tower Bridge.

Spacerując po wnętrzach „Norblina” na pewno natrafisz na ekspozycję zabytkowych wyrobów dawnej wytwórni. Kolekcja liczy aż 400 posrebrzanych produktów zastawy stołowej. Na zewnątrz usiądziesz na jednej z oryginalnych ławek, stworzonych z wózków fabrycznych.

Muzeum Fabryki Norblina najlepiej zwiedzać w towarzystwie przewodnika (również obcojęzycznego), który wciela się w rolę dawnego właściciela zakładu. Wyjdź też na taras widokowy i zobacz przez lunetę czasu, jak na przestrzeni lat zmieniał się teren fabryki i jej zabudowa.

Zabudowania, szerokim chodnikiem w kierunku wejścia do budynku idą ludzie, wzdłuż stoi szpaler młodych, bezlistnych drzew, obok których stoją mężczyźni
Fabryka Norblina, fot. Łukasz Kopeć