Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Fotoplastikon Warszawski

Fotoplastikon to popularne na przełomie XIX i XX wieku urządzenie, umożliwiające widzom oglądanie zmieniających się trójwymiarowych zdjęć. Warszawski Fotoplastikon jest unikalny. Stanowi jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie czynnych urządzeń tego typu. Powstał na początku XX wieku i z niewielkimi przerwami działał przez całe stulecie. Podczas okupacji w latach II wojny światowej pełnił dodatkowo rolę konspiracyjnego punktu kontaktowego. Po zakończeniu wojny, kiedy ponad 80% zabudowy stolicy stało się ruiną, podsycał nadzieję na odbudowę, prezentując kolorowe zdjęcia przedwojennej Warszawy.

Po wojnie, w latach 40. i 50. cieszył się ogromną popularnością dzięki prezentacji zdjęć z Zachodu, ukazujących miasta, do których wyjazd był prawie niemożliwy. Pokazom towarzyszyła muzyka jazzowa z pierwszych, sprowadzanych prywatnymi kanałami płyt, co sprawiało, że Fotoplastikon był miejscem częstych spotkań bikiniarzy, tępionych przez władze ludowe na równi z jazzem.

Obecnie oglądając zdjęcia przedwojennej Warszawy posłuchasz ówczesnych szlagierów, odtwarzanych przez gramofon z oryginalnych, czarnych płyt.

Wykonany z drewna okrągły fotoplastikon, dookoła niego ustawione stołki, na ścianach wiszą plakaty dekoracyjne.
Fotoplastikon Warszawski, fot. Filip Kwiatkowski