Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Elektrownia Powiśle

Przez prawie 100 lat dostarczała miastu energię. Teraz przyciąga spragnionych dobrego jedzenia, zainteresowanych zakupami i pielęgnacją ciała. Jeśli będziesz na bulwarach wiślanych w pobliżu Centrum Nauki Kopernik koniecznie odwiedź to miejsce. W budynkach dawnej kotłowni i maszynowni znajdziesz kilka przestronnych, klimatycznych barów i kilkanaście restauracji, które serwują przysmaki z różnych stron świata, a także dziesiątki modnych sklepów. Jeśli masz ochotę na relaks udaj się na najwyższe piętro budynku – 10 salonów oferujących kilkaset różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych na pewno spełni Twoje oczekiwania. 

Spacerując po terenie Elektrowni zwróć uwagę na świetnie zrewitalizowane elementy budynku: ceglane mury, 30-metrowe kominy, szyb (teraz szklany) z windą, który kiedyś służył do transportu węgla czy potężną, stalową konstrukcję podtrzymującą poddasze. W industrialnej scenerii odnajdziesz wysłużone tablice rozdzielcze czy autentyczne izolatory wykorzystane jako elementy lamp. Jeśli będziesz uważny, powinieneś też odnaleźć ślady po II wojnie światowej.

Obecnie teren elektrowni tętni życiem – na placach między budynkami odbywają się projekcje filmów oraz pokazy fontann „Światło, Woda, Dźwięk”, zajęcia z jogi i inne wydarzenia. Kilka razy w tygodniu jest też organizowany targ żywności, na którym możesz kupić świeże produkty wprost od producentów.

Elektrownia Powiśle, widok od strony ulicy Dobrej, dzieci bawią się w fontannie chodnikowej, słoneczny dzień, lato.
Elektrownia Powiśle, fot. m.st. Warszawa