Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Co zrobisz w Warszawie za 25 złotych

Wydaje Ci się niemożliwe? Poniżej przeczytasz jak wiele wyjątkowych atrakcji czeka na Ciebie w Warszawie do takiej kwoty. Zdecyduj, czy zwiedzisz któreś z popularnych muzeów, królewską rezydencję, najlepszą polską galerię sztuki współczesnej czy stadion warszawskiej Legii. A może wolisz rozpocząć dzień z warszawiakami na targu śniadaniowym albo zjeść obiad w barze mlecznym? Niezależnie od tego co wybierzesz, spodziewaj się niezapomnianych wrażeń.

śródmieście

Obejrzysz zapierającą dech w piersiach panoramę Warszawy z tarasu widokowego na 30. piętrze zabytkowego Pałacu Kultury i Nauki.
Na wysokość 114 metrów wjedziesz jedną z superszybkich wind w kilkadziesiąt sekund, pilotowany przez panią windziarkę. W letnie weekendy, kiedy taras jest czynny prawie do północy, możesz podziwiać widok miasta nocą.

śródmieście

Zachwycisz się kolekcją arcydzieł sztuki polskiej i światowej w Muzeum Narodowym w Warszawie. W tematycznych galeriach odnajdziesz m.in. ścienne malunki z założonej w VII wieku chrześcijańskiej katedry w Faras w Sudanie, autentyczne XV-wieczne ołtarze oraz tak słynne obrazy jak „Madonna z Dzieciątkiem, św. Janem Chrzcicielem i Aniołem” Sandro Botticellego, „W Altanie” Aleksandra Gierymskiego, „Dziwny ogród” Józefa Mehoffera czy gigantycznych rozmiarów „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki.

śródmieście

Poznasz historię życia sławnego warszawiaka i genialnego kompozytora w multimedialnym Muzeum Fryderyka Chopina. Wśród eksponatów zgromadzonych w zabytkowym Pałacu Ostrogskich znajdują się m.in. odlew dłoni kompozytora, fortepian Pleyel, na którym Chopin grał przez ostatnie lata swojego życia czy przechowany przez najbliższą rodzinę pukiel włosów.

śródmieście

Poznasz fascynującą historię Warszawy i jej mieszkańców obcując z setkami autentycznych przedmiotów prezentowanych na wystawie „Rzeczy warszawskie” w Muzeum Warszawy. Muzeum mieści się w 11 zabytkowych kamienicach przy Rynku Starego Miasta, posiada punkt widokowy i kino, wyświetlające filmy o Warszawie.

praga-południe

W jedynym w Europie Muzeum Neonów nacieszysz oczy oryginalnym designem świetlnych reklam sprzed lat, zaprojektowanych przez uznanych grafików i plastyków w czasach PRLu. Takich neonów nie spotkasz na mieście już wiele – spytaj pracowników muzeum, może podpowiedzą Ci gdzie znaleźć te, które wciąż funkcjonują.

śródmieście

Zapoznasz się z najciekawszymi zjawiskami w polskiej i zagranicznej sztuce współczesnej w prestiżowej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. W pięknym zabytkowym budynku odbywają się również spotkania z artystami, pokazy kinowe czy koncerty.

śródmieście

Skonfrontujesz się z artystycznymi poszukiwaniami twórców z Polski i zagranicy, prezentującymi swe prace w Centrum Sztuki Współczesnej. W tym miejscu znajdował się w przeszłości dwór książąt mazowieckich i rezydencja królewska, a od początków XIX wieku najstarszy szpital wojskowy w Polsce.

śródmieście

Zobaczysz piękną panoramę Starego Miasta oraz prawobrzeżnej części Warszawy z punktu widokowego na dzwonnicy kościoła św. Anny. Pokonaj 150 kamiennych schodków aby dotrzeć na taras, a potem podziwiaj widoki lub zrób sobie pamiątkowe zdjęcia. Świetnie się stąd prezentują Kolumna Zygmunta, Trasa W-Z, Wisła czy Stadion PGE Narodowy.

śródmieście

Poznasz najnowsze trendy we współczesnej światowej sztuce zwiedzając wystawę w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Muzeum nad Wisłą. Jeśli chcesz wiedzieć czego się spodziewać rzuć okiem na abstrakcyjną kompozycję na fasadzie budynku. Pawilon przez jakiś czas mieścił zbiory „Kunsthalle” w Berlinie. A może zaciekawią Cię organizowane tu często tematyczne wykłady, spotkania i warsztaty?

praga-północ

Zwiedzisz Muzeum Warszawskiej Pragi – obecnie jednej z najbardziej hipsterskich dzielnic w Europie, a niegdyś wielokulturowego miasteczka, poznasz historię prawobrzeżnej części Warszawy i specyfikę jej mieszkańców. Zobaczysz tu m.in. imponującą makietę XVIII-wiecznej Pragi, obejrzysz mnóstwo osobliwych przedmiotów codziennego użytku (jak choćby laska do mierzenia konia w kłębie czy maszyna do robienia kajzerek), posłuchasz anegdot opowiadanych przez prażan.

śródmieście

Poznasz historię powstania, zniszczenia i odbudowy warszawskiej Starówki po II wojnie światowej w Centrum Interpretacji Zabytku.
Zajrzyj do pracowni architekta z lat 50. XX wieku, zobacz model starówki umieszczony pod szklaną podłogą, pooglądaj fotografie przedwojennej Warszawy i autentyczne filmy z czasów odbudowy. Po wizycie zrozumiesz, czemu Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

śródmieście

Poczujesz klimat zamierzchłych czasów zwiedzając krypty jednej z najważniejszych polskich świątyń – Archikatedry św. Jana. Zobaczysz tu prawie 600-letni grobowiec mazowieckiego księcia Janusza I, rycerza spod Grunwaldu, sarkofagi wielu dostojników kościelnych, władców i polityków, wśród nich Stanisława Augusta Poniatowskiego, Gabriela Narutowicza czy Ignacego Paderewskiego.

śródmieście

Pooglądasz stare trójwymiarowe zdjęcia na unikalnym urządzeniu działającym od ponad wieku w warszawskim Fotoplastikonie. Dzięki starych szlagierom, odtwarzanym z gramofonowych płyt poczujesz klimat panujący w czasach, kiedy robienie zdjęć było zarezerwowane dla zawodowych fotografów.

śródmieście

Schronisz się przed upałem i miejskim zgiełkiem w Ogrodzie Botanicznym UW – jednym z najstarszych tego typu ogrodów w Polsce. Spacerując po jego urokliwych alejkach odkryjesz piękno tysięcy roślin pochodzących z Polski i wielu egzotycznych krajów świata. Zawsze też możesz odpocząć na ławce pod którymś z majestatycznych, wiekowych drzew.

śródmieście

Znajdziesz się w kamienicy, w której urodziła się Maria Skłodowska, najbardziej znana polska uczona i jedyna kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Przeniesiesz się do laboratorium noblistki, zajrzysz do saloniku Skłodowskich, przywołującego atmosferę z czasów jej życia, a także zobaczysz autentyczne pamiątki po uczonej – listy, zdjęcia rodzinne czy jej własny płaszcz.

wola

Spełnisz marzenie z dzieciństwa, aby choć przez chwilę być kolejarzem. Stacja Muzeum to dawny dworzec, na którym zatrzymały się na stałe zabytkowe lokomotywy i pociągi. Wśród nich są unikaty na skalę światową: autentyczny wagon artyleryjski z czasów II wojny światowej i salonka prezydenta Bieruta. W dworcowym budynku obejrzysz modele i makiety kolejowe, starodawne telefony, bilety sprzed lat i wiele innych kolejowych skarbów.

śródmieście

Dowiesz się, gdzie zaczęło się życie, przekonasz jak wyglądał azjatycki krewniak krwiożerczego T. Rexa – Tarbozaur, a także zobaczysz rekonstrukcję słynnego australopiteka „Lucy” w Muzeum Ewolucji. Oprócz prawdziwych szkieletów dinozaurów obejrzysz tu też ich skamieniałe jaja, najstarszą znaną żabę, stado płazoryb sprzed kilkuset milionów lat oraz liczne szczątki prymitywnych ssaków i gadów.

śródmieście

Zachwycisz się tradycyjnymi strojami, obejrzysz wyroby rzemiosła, używane dawniej naczynia czy narzędzia z różnych regionów Polski i Europy w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Zastosowania zapomnianych już przedmiotów przybliżą Ci nagrania filmowe, a dzięki dziełom sztuki ludowej dowiesz się jak wiejscy artyści pojmowali Boga i rzeczywistość biblijną.

śródmieście

Odkryjesz tajemnicze piękno sztuki religijnej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, podziwiając drzeworyty Albrechta Dürera, gotyckie figury Chrystusa, Madonny czy dawne obrazy. Wśród prezentowanych eksponatów są też efektownie zdobione naczynia liturgiczne, pamiątki związane z Janem Pawłem II, Kardynałem Stefanem Wyszyńskim oraz… bogata kolekcja starodawnych mebli i zegarów.

żoliborz

W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – XIX-wiecznego carskiego więzienia zajrzysz do cel dla więźniów politycznych, w których przebywali polscy bohaterowie, m.in. Romuald Traugutt i Józef Piłsudski. W trakcie zwiedzania poznasz też historię budowy fortu, zobaczysz konspiracyjną drukarnię, kuźnię czy warszawską kawiarnię sprzed ponad stu lat. Dramatyczne losy tysięcy polskich skazańców przybliży Ci galeria obrazów Aleksandra Sochaczewskiego – malarza i zesłańca na Syberię.

śródmieście

Zobaczysz ocalałe podziemia więzienia Pawiak – w czasie II wojny światowej największego więzienia politycznego w okupowanej Polsce. Przejdziesz korytarzem więziennym, obejrzysz celę śmierci odtworzoną według zachowanych opisów i relacji więźniów, a także wiersze, pamiętniki, grypsy, kalendarze oraz najróżniejsze drobne przedmioty wykonane przez uwięzionych.

żoliborz

Prześledzisz dzieje sportu – od jego początków w antycznej Grecji, przez historię Igrzysk Olimpijskich i rozwój dyscyplin sportowych w Polsce, aż do czasów współczesnych – w Muzeum Sportu i Turystyki. Zobaczysz tu kolekcję pochodni olimpijskich, posłuchasz emocjonujących wypowiedzi znanych komentatorów sportowych, obejrzysz kombinezon i narty Adama Małysza, kajak Jana Pawła II oraz liczne medale zdobyte na Igrzyskach Olimpijskich przez Roberta Korzeniowskiego i innych Polaków.

śródmieście

Uśmiechniesz się nieraz na widok rysunków mistrzów satyry prezentowanych w unikatowym Muzeum Karykatury. W ramach prezentowanych tu wystaw czasowych możesz trafić na przegląd któregoś z tak znanych artystów jak: Andrzej Czeczot, Szymon Kobyliński, Andrzej Mleczko, Sławomir Mrożek, Marek Raczkowski czy Henryk Sawka.

śródmieście

Zaznajomisz się z historią narodowego trunku Polaków w Muzeum Wódki, kryjącym przebogatą kolekcję przedmiotów związanych z jego konsumpcją, reklamą czy sprzedażą. Wśród tysięcy eksponatów obejrzysz autentyczny kieliszek Napoleona Bonaparte, manierkę armii francuskiej z okresu jej marszu na Moskwę, a także liczne butelki, karafki, winiety, etykiety czy szyldy pochodzące z blisko 180 polskich fabryk wódek.

mokotów, żoliborz

Zjesz poranny posiłek w towarzystwie lokalsów na weekendowym Targu Śniadaniowym – plenerowym spotkaniu regionalnych dostawców i restauratorów, serwujących posiłki ze świeżych, zdrowych produktów. Możesz też wziąć udział w warsztatach czy pokazach kulinarnych, a także kupić ekologiczne produkty z regionalnych upraw, które zabierzesz do domu.

cała warszawa

Zjesz typowy polski obiad w jednym z barów mlecznych – popularnych jadłodajni słynących z przyjaznych cen i domowego jedzenia. W klimacie z epoki PRLu spróbujesz w nich takich tradycyjnych polskich potraw jak pierogi, pyzy z mięsem, leniwe, barszcz, flaki czy żurek.

cała warszawa

Odbędziesz kilkugodzinną przejażdżkę miejskim rowerem Veturilo, który wypożyczysz 24 godziny na dobę w jednej z kilkuset samoobsługowych wypożyczalni. Dzięki gęstej sieci ścieżek rowerowych dotrzesz w ten sposób gdzie chcesz. Kiedy znuży Cię już miejski zgiełk, popedałuj wiślanymi bulwarami albo ścieżką biegnącą wśród roślinności po praskiej stronie rzeki.

śródmieście

Spędzisz wieczór w jednym z kameralnych kin studyjnych, ciesząc się przyjemnością z oglądania filmu nie zakłócanego dźwiękami chrupanego popcornu. Znajdziesz tu repertuar, którego nie grają w gwarnych multipleksach: ambitny obraz kultowego reżysera, wartościową pozycję którejś z kinematografii europejskich albo kasowy hit sprzed lat. A w kieszeni zostanie Ci jeszcze na dobrą kawę.

wilanów

Pospacerujesz po Królewskim Ogrodzie Światła, nazwanym tak od migocących drzewek i dywanów świetlnych kwiatów, wypełniających w tym czasie park w Wilanowie. W zimowe weekendy przeniesiesz się na dwór króla Jana III Sobieskiego dzięki trójwymiarowym pokazom światła, obrazu i dźwięku wyświetlanym na fasadzie pałacu.