Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Bród na Wiśle

Bródno – w tej warszawskiej dzielnicy wychowywał się mój chłopak poznając jej historię, którą Wam opowiem.

Grześ, bo tak właśnie się nazywa, od najmłodszych lat spacerował w Lasku Bródnowskim, gdzie wcześniej był Gród o nazwie Bródno. W tym miejscu w X wieku powstała Warszawa, co zostało uczczone pomnikiem „Tu Zaczęła Się Warszawa”, który można obejrzeć przy ul. Malborskiej.

Kolejnym miejscem jest skwer Grzegorza Ciechowskiego – wokalisty zespołu Republika. Odwiedzając to miejsce można wypocząć na deptaku przy fontannach.

Grześ obserwował szklarnie nazywane PGR Bródno, w których uprawiano owoce i warzywa. Obecnie to miejsce jest nazywane Folwarkiem Bródno, w którym można napotkać zwierzęta domowe (osiołki, kozy, króliki, ozdobne kury, itp.) oraz zaopatrzyć się w rośliny.

Słynnym na całą Europę miejscem jest Cmentarz Bródnowski, który powstał pod koniec XIX wieku, na jego terenie stoi drewniany kościół Św. Wincentego a Paulo. Wśród znanych osób, które zostały w nim pochowane jest Mieczysław Fogg.

W Parku Bródnowskim, zwanym Parkiem Rzeźby powstał 16-metrowy napis BRÓDNO z cegieł i cementu, odzwierciedlający słynny napis Hollywood.

Na koniec zapraszam do Domku Herbacianego z lustrzanymi ścianami, wsłuchując się co kwadrans w melodyjkę wydobywającą się z konarów drzew.

Autor propozycji trasy i zdjęć: Karolina Golan
Drewniany kościół, ze spadzistym dachem krytym gontem. Przed kościołem drzewo i płot z metalowych sztachet
Cmentarz Bródnowski, fot. Karolina Golan